Szolár tároló

A szolár tárolók lehetővé teszik a napközben keletkező energia eltárolását, hiszen rendszerint a nappal keletkező energiára este van szükség. A tároló felszereltségét az igényeknek megfelelően kell kiválasztani, de legyünk előrelátóak

 

Egy hőcserélő: kizárólag a napkollektor energiáját fogadja. 

Két hőcserélő: a napkollektor mellett lehetőség van másik készülék használatára is a hőtermeléshez.

Elektromos fűtőbetét: biztonsági tartalék arra az esetre, ha nem vagyunk otthon és sem napenergia, sem egyéb fűtés nem működik. Ez a bban az esetben fontos, ha nincs napsütés és fűtési rendszerünkben vegyestüzelésű kazánt használunk, ami ugyebár nem mindig működik. Ekkor a fűtőbetét automatikusan bekapcsol.

Tisztítónyílás: egyes típusoknál nem csak a vízkő eltávolítására szolgál. A helyére beépíthető egy harmadik hőcserélő.

Beépíthető hőcserélő

 

 A szolár tároló méretezésénél körülbelül 50 liter/fővel kell számolnunk. Ennek az az oka, hogy a hagyományos bojlerekben 80-85'C-os vizet is használhatunk, a szolár tárolóban viszont alacsonyabb hőmérsékletű vizet állítunk elő, ugyanis minél magasabb a felmelegített víz hőfoka, annál rosszab lesz a napkollektoros rendszer hatásfoka. Továbbá szükségünk van egy tartalékra, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy ha néhyány napig nincs vízelvétel, a nagyobb űrtartalmú tároló képes felvenni a keletkező hőt.

 

Alkalmazási példák

 

 1 hőcserélős szolár tároló elektromos fűtőbetéttel kiegészítve. Tulajdonképpen ugyanolyan, mint egy villanybojler, de az elsődleges energiát a napkollektor biztosítja. Hétvégi házakban, nyaralókban használható, legfőképp  olyan helyen, ahol nincs gázfűtés.

 


 

  1 hőcserélős szolár tároló gázkazán rásegítéssel.  A tárolóban lévő vizet átvezetjük a kombi falikazánon. A kazán figyeli a víz hőmérsékletét. Amennyiben a hőmérséklet nem éri el a beállított hőfokot, akkor a kazán rásegít. Ha a hőmérséklet megfelelő, a kazán nem kapcsol be, a víz egyszerűen átfolyik a készüléken.

 


 

  2 hőcserélős szolár tároló bármilyen másik hőtermelő rásegítésével (gázkazán, vegyestüzelés, stb..). Az elsődleges hőtermelő, a napkollektor az alsó hőcserélőn keresztül felmelegíti a vizet. Amennyiben nincs elég hő a kollektorban, a felső hőcserélőn keresztül egy másik hőtermelő (legtöbb esetben a gázkazán) melegíti fel a vizet. Az alsó hőcserélővel a szolár tárolóban lévő teljes vízmennyiséget melegítjük, hogy a napközben keletkező hőenergiából minél többet hasznosítsunk. A felső hőcserélő csak a tárolóban lévő víz felét melegíti, mert a gázkészülékkel bármikor tudunk hőenergiát biztosítani.

 


 

 2 hőcserélős szolár tároló bármilyen másik hőtermelő rásegítésével (gázkazán, vegyestüzelés, stb..) plussz elektromos fűtőbetéttel. Működése pontosan ugyanaz, mint az előző tároló esetében. Az elektromos fűtőbetét lehetőséget nyújt arra, hogy melegvíz ellátásunkat függetlenítsük a gázkészüléktől (egy esetleges gázhiány esetén is lesz melegvizünk).  Az elektromos fűtőbetét nélkülözhetetlen abban az esetben, ha szolár tárolónkat napkollektorral és vegyestüzelésű kazánnal melegítjük. A nap nem süt mindig, a vegyestüzelésű kazánt nem tudjuk folyamatosan figyelni. Ha egyik hőtermelőnk sem dolgozik, akkor a fűtőbetét bekapcsol.

 


 

  2 hőcserélő + utólag beépített harmadik hőcserélő. Ebben az esetben az elsődleges hőtermelő a napkollektor, a másodlagos hőtermelőt pedig szabadon megválaszthatjuk. Előnye a rendszernek, hogy amennyiben például faelgázosító kazánt használunk a fűtéshez, akkor kihasználhatjuk a fa előnyösebb árát és a meleg vizet is így készíthetjük. Ha a vegyestüzelésű kazánunk nem tud elég hőt termelni, akkor pedig a gázkazán automatikusan bekapcsol és rásegít a melegvíz készítésre.


Termékek

Ebben a kategoriában nincsenek termékek.